Algorytm antyfraudowy CBA uruchomiony – trwają kontrole przedsiębiorstw, które skorzystały z subwencji PFR

O tym, że powstaje algorytm mający na celu usprawnienie kontroli przedsiębiorstw korzystających z subwencji PFR, udzielonej w ramach Tarczy Antykryzysowej, pisaliśmy TUTAJ już podczas wakacji.

Algorytm został opracowany przez PFR, Krajową Administrację Skarbową i CBA. Na jego uruchomienie nie musieliśmy długo czekać – jak podaje Gazeta Wyborcza, firmy są już sprawdzane, co więcej – mogą nawet nie być tego świadome. Jak mówi w wywiadzie udzielonym dla portalu wydawnictwa Wolters Kluwer prawo.pl Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju „Tak naprawdę jesteśmy cały czas pod tarczą, nie tylko CBA, ale wszystkich służb.”

Algorytm sprawdza, czy pieniądze zostały przyznane, a następnie wydane zgodnie z regulaminem – wyszukując wszelkie ewentualne niezgodności w dokumentach, oświadczeniach i dostępnych publicznych bazach danych. 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości przez system, dana firma proszona jest w pierwszej kolejności o wyjaśnienie pisemne. Gdy okaże się ono niewystarczające i niezgodne ze stanem faktycznym, bądź nie zostanie w ogóle udzielone, PFR wezwie firmę do zwrotu subwencji. Sprawa zostanie skierowana do odpowiednich służb lub organów, jeśli firma nie zwróci subwencji na wezwanie PFR.

Należy wspomnieć, iż na przedsiębiorcach ciąży również odpowiedzialność karna za przedstawianie fałszywych informacji oraz składanie fałszywych oświadczeń.

Bartosz Marczuk mimo wszystko uspokaja – we wspomnianym wywiadzie zaznacza, iż „(…) system przyznawania subwencji oparty jest na zaufaniu do przedsiębiorców – nie chodzi zatem teraz o to, by straszyć kontrolami. (…) Wszystko zależy od danej sprawy. (…) nie chodzi tu oczywiście o masowe kontrole firm, ale wyszukiwanie anomalii.Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się tą wiedzą z innymi i zostaw komentarz lub napisz do nas, aby uzyskać pomoc. Dziękujemy 💜

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *