Podpis elektroniczny – patent na kredyt online dla spółek

Niewątpliwie jednym z plusów aktualnej sytuacji jest elektronizacja i automatyzacja wielu procesów w instytucjach zarówno publicznych, jak i finansowych. W wielu przypadkach – można wręcz powiedzieć:
a jednak się da!

Kilka banków żmudnie pracuje nad wprowadzeniem zdalnego zakładania rachunku, składania wniosków, czy podpisywania umów kredytowych. Jak wiemy, na chwilę obecną liderem w obsłudze zdalnej klientów jest ING Bank Śląski SA, który na zaistniałą sytuację, wymuszającą formę zdalnej pracy, był przygotowany – już od kilku lat rozwijał infrastrukturę technologiczną umożliwiającą realizację procesów online.

Jednym z rozwiązań umożliwiających realizowanie czynności takich jak: zakładanie rachunku, wniosków czy podpisywanie umów w formie zdalnej, jest zastosowanie podpisu elektronicznego. Są banki, które już niebawem umożliwią klientom wykorzystanie tej formy podpisu. Jest to niewątpliwie ogromne ułatwienie, gdyż dzięki temu wiele spraw będzie można załatwić bez wychodzenia z firmy, a nawet z domu.

Uwaga! Profil Zaufany ePUAP to nie to samo co podpis elektroniczny.


Profil Zaufany ePUAP jest bezpłatny, ważny przez okres 3 lat (z możliwością przedłużenia o kolejne 3 lata) i można nim podpisywać tylko dokumenty urzędowe.

Podpis elektroniczny (certyfikat kwalifikowany) jest płatny, ważny przez okres 1, 2 lub 3 lat (z możliwością przedłużenia okresu ważności – również odpłatnie) i prócz podpisywania nim dokumentów urzędowych, można podpisywać nim m.in. faktury elektroniczne, umowy handlowe, pisma procesowe w sądowym postępowaniu upominawczym.

Jeżeli jeszcze nie posiadacie podpisu elektronicznego, warto postarać się o niego już dziś, gdyż jak widać, może on już niebawem znacznie ułatwić nasze działania. Należy jednak pamiętać o tym, iż chodzi o tzw. bezpieczny podpis elektroniczny, a nie o zwykły podpis elektroniczny (który można pozyskać bezpłatnie). Zwykły podpis elektroniczny jest stosowany zazwyczaj przy wymianie e-maili. Banki będą honorowały jedynie bezpieczne – kwalifikowane podpisy elektroniczne.

Ważne! Podpis elektroniczny nie będzie wymagany w procesie składania wniosków w ramach programu Tarcza Finansowa PFR.

Banki przygotowują również ofertę refinansowania kosztu poniesionego przez przedsiębiorcę w związku z koniecznością zakupu tzw. e-podpisu (ok. 300 zł) w celu złożenia podpisu elektronicznego na dokumentach bankowych. Najprawdopodobniej zwrot będzie uwarunkowany korzystaniem z danego produktu banku, np. konta czy kredytu.


A gdzie i jak zdobyć podpis elektroniczny?

Bezpieczny podpis elektroniczny można nabyć w:

-> Krajowej Izbie Rozliczeniowej (Szafir),
-> Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (Sigillum),
-> Enigma S.O.I. (CenCert),
-> Asseco Data Systems SA (Certum),
-> EuroCert.

Samo zakupienie i otrzymanie fizycznego zestawu certyfikującego (karta kryptograficzna i czytnik) nie oznacza jeszcze, że zdobyłeś podpis elektroniczny.

Bezpieczny podpis elektroniczny jest przyporządkowany wyłącznie do jednej osoby, dlatego też przed aktywacją konieczna jest uprzednia weryfikacja osoby, której dane są wpisane do certyfikatu. Wobec tego podpis będzie aktywny dopiero gdy firma certyfikująca zweryfikuje Twoją tożsamość.

Niektóre firmy certyfikujące umożliwiają weryfikację tożsamości za pomocą narzędzia potwierdzania tożsamości online –  mojeID. Dostępne są też podpisy w opcjach niewymagających posiadania fizycznych kart i czytników – szczegóły znajdziecie na stronach dostawców rozwiązań.

DP

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się tą wiedzą z innymi i zostaw komentarz lub napisz do nas, aby uzyskać pomoc. Dziękujemy 💜

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *