Tarcza PFR 2.0 dla mikro i MSP uruchomiona. Duże firmy czekają

Rządowe plany wsparcia polskich przedsiębiorców, o których pisaliśmy dla Was TUTAJ doczekały się realizacji. Dzisiaj uruchomiona została tzw. Tarcza PFR 2.0 dla mikro i MSP.

Uruchomienie programu zależne było od zatwierdzenia jego założeń przez Komisję Europejską. Założenia dla segmentu mikro i MSP Komisja Europejska zatwierdziła 23 grudnia 2020, w związku z czym tarcza ruszyła zgodnie z planem 15.01.2021.

Na zatwierdzenie założeń dla dużych przedsiębiorstw jeszcze czekamy. Tymczasem możliwe jest złożenie wstępnego wniosku on-line (wniosek), na podstawie którego PFR po analizie sytuacji finansowej i potrzeb danej firmy przekaże szczegółowe zasady kwalifikacji i możliwego finansowania.


Pula środków pomocowych

Środków dla mikro i MSP jak się okazuje będzie trochę więcej niż przewidywano – to dobra wiadomość zwłaszcza dla mikrofirm, gdyż na wsparcie dla nich przeznaczone zostanie 6,5mld zł, a nie jak pierwotnie zakładano 3 mld zł. Dodatkowo, dla branż uprawnionych do skorzystania z pomocy, PFR przeznaczy blisko 7 mld zł w ramach umorzeń.


Kto może skorzystać z pomocy

Grono beneficjentów zostało poszerzone z 38 do 45 branż uprawnionych.

Nowe uprawnione branże:

17.29.Z  – Produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektury

18.12.Z  – Pozostałe drukowanie

18.13.Z  – Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku

18.14.Z  – Introligatorstwo i podobne usługi

47.76.Z Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

73.11.Z Działalność agencji reklamowych

Lista kodów PKD może zostać dodatkowo poszerzona o kolejnych kilka branż. Jak przewiduje Paweł Borys, będzie to miało miejsce najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu, po dodatkowych konsultacjach z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz konsultacjach Ministerstwa Rozwoju z branżami objętymi obostrzeniami.

Ważne – do otrzymania subwencji będzie uprawniał już nie tylko PKD wiodący, ale też każde PKD, które jest wpisane w rejestrze.

Uwaga! Jednym z warunków uprawniających do skorzystania z subwencji jest warunek zatrudnienia – program NIE OBEJMUJE samozatrudnionych.

Aby otrzymać subwencję konieczne jest zatrudnienie co najmniej 1 pracownika na dzień 31 grudnia 2019 roku, a w przypadku braku jakiegokolwiek pracownika na ten dzień – na dzień 31 lipca 2020 roku.


Wnioski

Analogicznie do pierwszej edycji programu, wnioski można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej. PFR współpracuje z 17 bankami komercyjnymi oraz większością banków spółdzielczych.

Wnioski można składać do 28 lutego 2021.

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosków, koniecznie zapoznajcie się z zasadami programu aby uniknąć błędów m.in. w zakresie określania liczy  zatrudnionych.

PFR przygotował specjalne szkolenia, które odbywają się codziennie, w dni robocze o godzinie 11.00. Możecie zapisać się na takie szkolenie TUTAJ.

Trzymamy kciuki za pomyślnie rozpatrzone wnioski!
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się tą wiedzą z innymi i zostaw komentarz lub napisz do nas, aby uzyskać pomoc. Dziękujemy 💜

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *